Nieuwe oplossingen door de waarom vraag
Geplaatst op 12. apr, 2012 door Esther Teunissen in Home
I confess. Ook ik vind het soms vermoeiend dat ons zoontje Juno letterlijk dagelijks iedere minuut drie keer vraagt “Mama, waarom….?” En toch wil ik zijn vraag blijven beantwoorden en blijven stimuleren. Waarom? Omdat het een goede vraag is.
Waarom, waarom, waarom
Het is niet gelogen, dit soort conversaties voeren we de hele dag door met onze peuter van drie:
We gaan zo even naar de supermarkt. Waarom gaan we naar de supermarkt, mama? Om eten te halen voor vanavond. Waarom gaan we eten halen? We moeten toch wat eten vanavond? Waarom moeten we eten vanavond? Dan blijven we gezond en sterk. Maar dan kunnen we toch ook naar de stad gaan? Maar daar hebben ze toch geen eten voor vanavond? Jawel hoor mama, bij de V&D hebben ze zo’n lekker broodje met chocola erin.
In onderstaande conversatie vond ik de laatste opmerking van Juno tamelijk briljant:
Mama, waarom ga jij weg? Ik ga werken. Waarom moet jij werken? Om geld te verdienen, zodat we eten kunnen kopen. Maar mama, ik koop liever een Thomas trein van dat geld.
Tja… ik snap hem wel.
De continue waarom vraag van Juno intrigeert me, omdat ik de nieuwsgierigheid van kinderen fascinerend vind, maar ook omdat het me dwingt mijn eigen gedachtengang onder de loep te nemen.
Know why instead of how
In mijn functie als baas Flipperkast bij Concept7 heb ik geleerd om weer zelf na te denken. Dat klinkt gek als ik het zo opschrijf, maar zo ervaar ik het. Ik weet niet of meer mensen er last van hebben, maar ik schiet vaak al snel in de uitvoering, in plaats van dat ik me eerst afvraag waarom ik het zou gaan doen. Dat laatste lijkt dan niet in mijn systeem te zitten. Op zich geen ramp. Misschien gebeurt het omdat je druk bent, in de praktijk van de dag je dingen gewoon gedaan wilt hebben of omdat je de consequenties van de waarom vraag niet overziet.
En toch, als je nadenkt over de waarom vraag, ben je in staat om verder te denken, tot betere oplossingen te komen en dingen echt te veranderen of te verbeteren. Het heeft alles te maken met buiten je kaders denken en de hogere laag pakken van de dingen die je doet. Zo kan je in het bedrijfsleven een uniek nieuw product bedenken door anders te denken, maar ook in je persoonlijke leven helpt het je om tot nieuwe oplossingen te komen. Je kunt het zo gek maken als je zelf wilt
Ik probeer in de waan van de dag nu wat vaker stil te staan bij waarom ik de dingen doe zoals ik ze doe. En als ik er geen bevredigend antwoord op heb, denk ik na over oplossingen om het te veranderen.
Soms, zijn de dingen zoals ze zijn. Maar vaak brengt de waarom vraag – in combinatie met een dosis ‘gewoon doen’ en optimisme – je tot iets anders.





Rianne
12. apr, 2012
En je slaat weer de spijker op z’n kop
Samantha
12. apr, 2012
Goed geschreven Esther! Super leuke blog weer
Marleen
12. apr, 2012
Top blog Es! en tja ik snap Juno ook wel hoor hahaha!!!
Nadine
12. apr, 2012
I like kleine Juno +1
Yolande
05. jul, 2012
Esther wat is dit allemaal heerlijk herkenbaar! Het waarom bij kinderen blijft mij ook nog steeds fascineren. In mijn werk met kinderen heb ik het ook nooit los kunnen zien van de ondekkingsdrang/reis die onlosmakelijk verbonden is met de waarom vraag. Ik heb het als moeder als een leuke, leerzame en soms vermoeiende periode ervaren.
Rosa
03. sep, 2012
Goed geschreven. (what else is new?) Nu heb ik al veel aan deze blog. het is inspirerend en ik kan het toepassen in mijn leven, straks wanneer ik een kindje rijker ben.